Hem
 

 

 

Välkommen till Föreningen Vikingaleden

 

 

 

 

 

Är du intresserad av vikingatiden? Av spel och lekar, av skepp och segling, av hantverk, av sagor och berättelser? Då har vi något för dig. Vi är en förening för människor som trivs med att utforska det förflutna genom att leva historien tillsammans.

 

Hemsidans funktion

Hemsidan presenterar vad föreningen är, vad vi gör och hur man kan få reda på mera. Hit söker du dig också för att få reda på lite om vår by Gladhem, vårt vikingaskepp Glad av Gillberga och vårt besökscenter – Värmlands Vikingacenter. Vi talar om vårt program för året, men bara i rubrikform Vill du hålla dig mer uppdaterad skall du besöka föreningens Facebooksida Föreningen Vikingaleden. Det finns också en grupp på Facebook som heter Vikingafränder dit alla är välkomna, likaså en särskild för de som har fokus på vårt skepp. Den hittar du under rubriken Glads besättning.